Blog

Nowości ze świata oświetlenia

O lampach LED słów parę [zalety, wady]

Lampy LED, niezbyt precyzyjnie, za to praktycznie zwane też: żarówkami LED, zdobywają sobie coraz szersze grono entuzjastów. Czym są, jak działają, jakie są plusy i minusy ich stosowania?

Historia tego źródła światła sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to wdrożono do produkcji diodę elektroluminescencyjną. Za jej wynalazcę powszechnie uznaje się amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Juniora, choć niektórzy twierdzą, że palmę pierwszeństwa przyznać należy radzieckiemu technikowi radiowemu Olegowi Łosiewowi, który już w latach dwudziestych zauważył, że diody używane w odbiornikach radiowych emitują światło. Ach, ten niekończący się wyścig zbrojeń i umysłów między mocarstwami!

Zasada, na jakiej opiera się działanie diody elektroluminescencyjnej zrozumiała jest dla fizyków i chemików kwantowych oraz osób tą tematyką zainteresowanych, także komu na samo hasło „fizyka” albo „chemia” cierpnie skóra, temu poleca się przejść od razu do akapitu kolejnego 😉 Zatem: działanie takiej diody bazuje na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Zachodzi ono w półprzewodnikach (np. arsenek galu) w momencie gdy elektron, przechodząc z wyższego na niższy poziom energetyczny, zachowuje pseudopęd. Wówczas energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Ufff…

Źródłem światła w lampie LED jest zwykle kombinacja diody niebieskiej i tzw. luminoforu, czyli związku chemicznego o właściwościach luminescencyjnych. Niebieskie światło emitowane przez diodę pobudza do świecenia luminofor, który emituje z kolei światło żółtozielone. Razem dają światło białe, o różnej temperaturze (w zależnosci od tego, jaki związek zastosowano w roli luminoforu). Ufff, po raz drugi…

Podstawową zaletą lamp LEDowych (inaczej: diodowych) jest ich niezwykła trwałość. Obecnie na rynku dostępne są lampy (żarówki), które będą świecić nawet przez 50 tysiecy godzin, co oznacza do 30 lat pracy po 5h/dziennie! Lampy LED są mniej od klasycznych żarówek wrażliwe na zmiany napięcia w sieci, są praktycznie niewrażliwe na włączanie i wyłączanie, bardzo szybko po włączeniu uzyskują 100% jasności. Decydując się na nie, można także łatwo dobrać barwę światła. I – co nie bez znaczenia – „ledy” są tanie w eksploatacji.

Podstawową wadą tego typu oświetlenia jest cena zakupu. Technologia produkcji lamp LED jest kosztowna, zatem i same „żarówki” muszą mieć wyższą cenę, niż halogeny, czy żarówki żarnikowe. Jednak, ponieważ ledy będą nam służyć wiele lat, pobierając przy tym niewiele prądu, warto przyjrzeć się im bliżej, gdy w domu zgaśnie kolejna wysłużona żarówka.

Oświetlenie LED znajdziecie oczywiście w naszym sklepie, o TUTAJ >>

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu