Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Oświetlenie do czytania [jak dobrać]

Kanapa, koc, kubek z ciepłym napojem, talerz z ciasteczkami i ona: książka. Królowa leniwego wieczoru. Ach, zwinąć się w kłębek, przykryć po same uszy, i czytać, czytać, czytać, od czasu do czasu wspierając się łykiem herbaty i okruchem słodyczy… Czy czegoś w tym sympatycznym obrazie przypadkiem nie brakuje? Oczywiście! Lampka! Bez odpowiedniego, dobrze dobranego oświetlenia czytanie do późna byłoby niemożliwe, a w każdym razie – niezdrowe dla oczu. Jak zatem dobrać nocną lampkę do swoich czytelniczych potrzeb?

Wybierając lampkę do czytania, musimy zwrócić uwagę na trzy parametry:

  • odpowiednie natężenie światła
  • barwa światła
  • kierunek padania świetlnego strumienia

Natężenie światła lampki do czytania

W przypadku lampki do czytania, natężenie światła nie powinno być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Słaba żarówka (źródło światła LED) nie doświetli odpowiednio powierzchni, na której skupiamy wzrok, z kolei zbyt mocna spowoduje powstanie dużego kontrastu, w efekcie wywołując zmęczenie, a nawet łzawienie oczu. Przyjmuje się, że dla tradycyjnych żarówek optymalna moc, przy której najlepiej będzie sie czytało, wynosi 40W. W przypadku źródła światła LED będzie to 5W.

Barwa światła lampki do czytania

Tu już sprawa nie jest tak oczywista i na pytanie „jaka barwa światła będzie najodpowiedniejsza do czytania?”, odpowiedź powinna brzmieć: „to zależy”. Ciepły kolor światła sprzyja relaksowi, więc sprawdzi się wtedy, gdy czytamy dla przyjemności, chcemy szybciej zasnąć etc. Z kolei zimne światło, które działa pobudzająco i pozytywnie wpływa na koncentrację, zalecane jest do nauki.

Temperaturę barwową (TC) źródła światła podaje się w kelwinach (K). I tak:

  • światło ciepłe ma ją niższą niż 3300-3000 K, zbliża się do żółtego
  • światło zimne to to, którego TC wynosi powyżej 5000, zbliża się do niebieskiego

(więcej o barwie światła: https://immag.pl/cieple-czy-zimne-czyli-o-barwach-swiatla-slow-kilka/)

Kierunek padania strumienia światła w lampce do czytania

Wbrew pozorom, lampka do czytania nie powinna oświetlać twarzy osoby czytającej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie strumienia światła tak, by zza ramienia czytającego padał on bezpośrednio na karty książki. Efekt ten osiągnąć można najprościej, wybierając do roli lampki do czytania lampę stojącą. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje lampka nocna bądź biurkowa. Ważne, by móc umieścić ją w takim miejscu (np. na półce nad kanapą), by strumień światła padał na karty książki nieco z góry, a odległość między źródłem światła i książką wynosiła mniej więcej 30-40 cm..

 

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu