Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Forma wynika z funkcji [w stylu Bauhausu]

Korzystamy z niego powszechnie projektując wnętrza budynków użyteczności publicznej, biura, sale konferencyjne, czy nowoczesne pomieszczenia mieszkalne. Stawiamy na użytkowość podkreśloną prostotą formy, często nieświadomie czerpiąc pełnymi garściami z osiągnięć designerskiej szkoły Bauhausu. 

Lampa, która ilustruje niniejszy wpis, to wariacja na temat „Bauhaus Lamp”, klasycznego projektu Wilhelma Wagenfelda, niemieckiego projektanta przemysłowego specjalizującego się w kreowaniu przedmiotów ze szkła i metalu. Jego wytworom przyświecała naczelna idea, zgodnie z którą przedmiot powinien być tak pomyślany, by mógł sobie na niego pozwolić robotnik i by równocześnie zechciał go posiadać bogacz. Wagenfeld w latach 20-tych XX wieku był studentem uczelni artystyczno-rzemieślniczej Bauhaus, mieszczącej się początkowo w Weimarze, potem w Dessau i wreszcie, aż do ostatecznej delegalizacji przez nazistów – w Berlinie (1932-33).

Funkcjonalność, innowacyjność, optymalizacja i ekonomizacja – one cztery przyświecały nauczycielom i uczniom tamtej, niezwykle nowatorskiej jak na swoje czasy szkole designu. Stawiano na oszczędność kolorów, proste kształty (podstawowe figury geometryczne), solidne, surowe materiały, takie jak drewno, metal, szkło, czy skóra. Zestawiano przeciwieństwa, np. fakturę chropowatą uzupełniano gładką, błysk tonowano matem. Przed formą przedmiotu stała jego funkcja i to właśnie funkcji należało ową formę podporządkować. Wnętrze urządzone w stylu Bauhausu będzie proste, dobrze doświetlone i wydzielone optycznie na poszczególne strefy funkcjonalne. Wolne od zdobień i przedmiotów, które nie spełniają roli użytkowej.

 Czy ten opis nie brzmi znajomo? Oczywiście! Nie dość, że wciąż powielamy projekty wychowanków szkoły Bauhausu, chętnie je twórczo przeprojektowujemy i ożywiamy na nowo, to jeszcze w dzisiejszych, XXI-wiecznych wnętrzach, szczególnie tych, które służą pracy, kierujemy się założeniami szkoły podczas ich urządzania. Myślimy o funkcjonalności, o wygodzie użytkownika, o jego komforcie fizycznym i psychicznym etc. Takiego podejścia wymagamy także od projektantów wnętrz. Tego – użytkowości, dostarczania odpowiedniego natężenia światła – oczekujemy także od oświetlenia. Stąd np. systemy oświetleniowe, stąd lampy proste w formie, piękne dzięki zastosowanym materiałom. Wiele takich „bauhausowych” propozycji znajdziecie w naszej ofercie. Klasycznej „Bauhaus Lamp” akurat Wam nie zaproponujemy, ale co powiecie np. na takie, proste i piękne lampy z linii OPTICA (marka EGLO):

 

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu