Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Jak dobrać lampy do ogrodu [poradnik]

Idzie wiosna, a wraz z nią czas wielkich porządków, zmian, ulepszeń i unowocześnień – także w przydomowym ogrodzie. Pielenie, nawożenie, sadzenie i… doświetlanie. Bo choć marcowe i kwietniowe wieczory będą z pewnością chłodne, to już maj i czerwiec zaproszą do spędzenia późnych godzin na łonie natury. Warto już dziś pomyśleć o tym, jak wiosenne noce uczynić widniejszymi.

Rozświetlenie ogrodu, podobnie jak wnętrza domu, wymaga gruntownego przemyślenia jeszcze zanim ruszy się na zakupy do sklepu z oświetleniem. Projektując rozkład i dobierając rodzaj lamp zewnętrznych, trzeba zastanowić się, jaka będzie rola każdej z nich (główne źródło światła nad ogrodowym stołem, czy może jedynie delikatne wyeksponowanie na tle mroku szczególnie urokliwego krzewu?), jaką dane źródło światła ma mieć moc (lampa zewnętrzna, która świeci przez całą noc nie powinna np. rzucać mocnego strumienia światła do wnętrza), czy wreszcie, które fragmenty ogrodu chcemy uczynić w nocy widocznymi, a które pozostawić w ciemności. Generalna zasada jest taka, żeby nie przesadzać – w oświetleniu zewnętrznym więcej nie znaczy lepiej.

Kwestia bezpieczeństwa

Jak zawsze – kluczowa. Zasady są następujące: oprawa przeznaczona do użycia na zewnątrz musi charakteryzować się IP od 44 w górę. wymogi wobec lamp stosowanych w oczkach wodnych są oczywiście jeszcze ostrzejsze: od IP 67, 68. By mieć pewność, że wybrało się bezpieczne źródła ogrodowego światła, warto zdać się na pomoc fachowców, najlepiej z wyspecjalizowanego sklepu z oświetleniem.

Po pierwsze – ciągi komunikacyjne

By móc komfortowo poruszać się po ogrodzie po zmroku, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie kluczowych jego punktów. Ważna będzie więc elewacja budynku, zaznaczenie światłem wejścia do domu oraz wydobycie z ciemności ogrodowych ścieżek. Jeśli chodzi o drzwi i ścianę zewnętrzną budynku mieszkalnego, poleca się punktowe źródła światła, najlepiej LEDowe i reagujące na ruch. Jest ono oszczędniejsze od lamp pracujących stale, ma też tę dodatkową zaletę, że informuje mieszkańców o pojawieniu się w ogrodzie ewentualnego intruza. Dobrym rozwiązaniem służącym oświetleniu ogrodowych alejek będą lampki słupkowe, w przypadku których strumień światła pada od dołu do góry. Uwaga – im dłuższa ścieżka, tym słupki powinny być wyższe!

Garden party w odpowiedniej oprawie

Taras, stół ogrodowy i ogólnie – miejsce służące wieczornemu relaksowi, wymagają szczególnej uwagi i przemyślenia, na czym zależy domownikom. Jeśli ma być ono maksymalnie doświetlone, warto pomyśleć o reflektorkach. Jeśli chcemy z kolei stworzyć atmosferę intymności i pewnej tajemniczości, sprawdzą się lampy o świetle przytłumionym, ciepłym, w kolorze przywodzącym na myśl lampiony, czy też świece.

Eksponowanie roślin

To oczywiście bardziej kwestia estetyki i nastroju, niż praktyczna, jednak istotna, gdy pragniemy spędzać czas w nocnym ogrodzie. „Malując” go światłem, nie należy przesadzać – wystarczy kilka jaśniejszych miejsc, snop rzucony na wybrane krzewy oraz punkty świetlne w oczku wodnym, by stworzyć przyjemny klimat. Praktycznym i energooszczędnym rozwiązaniem będą słupki solarne, które, zasiliwszy się energią słoneczną w czasie dnia, oddadzą ją w nocy (świecąc nawet do ośmiu godzin!). Są one ruchome, co oznacza, że w razie potrzeby można je dowolnie przemieszczać, zwracajac uwagę domowników i gości na kolejne kwitnące rośliny.

Oświetlenie zewnętrzne znajdziecie TUTAJ >>

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu