Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Jak oświetlić taras [poradnik]

W ciepłych porach roku taras jest ulubionym miejscem domowników. Tu jada się niespieszne weekendowe śniadania, tu spędza się wolny czas w ciągu dnia, tu przesiaduje się wieczorami by się wyciszyć, zrelaksować i przygotować do snu. Odpowiednio doświetlony, taras będzie nam służył także po zmroku, doskonale spełniając rolę zewnętrznego saloniku. 

Taras to hybryda – jeszcze nie ogród, ale już nie wnętrze domu. Choć gdy jest zadaszony, trudno powiedzieć… Mimo wszystko, ze względu na to, iż przestrzeń tarasu narażona jest na wpływ czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci, planując jej oświetlenie wybrać należy lampy przeznaczone do stosowania na zewnątrz.

Wybór oświetlenia zewnętrznego jest ogromny – od kinkietów, przez lampy wiszące i plafony, lampy stojące i lampy do zabudowy, po naświetlacze – do wyboru, do koloru (światła). Oczywiście decyzja należy do nas, jednak projektując taras, warto przynajmniej wziąć pod uwagę:

  • kinkiety montowane na elewacji domu – światło, jakie rzucają na ścianę „maluje” na niej wieczorami piękne wzory, nadając tarasowi atmosferę romantyzmu i tajemniczości
  • lampę wiszącą nad stołem – oczywiście tylko wtedy, gdy taras jest zadaszony
  • lampki oświetlające schody – dla bezpieczeństwa. Mogą być one wpuszczane w schody, bądź po prostu rzucać na nie snop światła.
  • lampki doświetlające fotele, zestaw wypoczynkowy etc. – szczególnie, jeśli mamy zamiar czytać na tarasie.

Powyższe „stałe” elementy oświetlenia uzupełnić można wbitymi w doniczki lampkami solarnymi, które będą czerpały słoneczną energię w dzień i oddawały ją w nocy w formie delikatnego blasku.

Zasadniczo, ze względu na jego relaksującą funkcję, tarasu nie powinno oświetlać się ani światłem o zimnej barwie, ani też światłem zbyt silnym. Łagodny, żółto-pomarańczowy blask lampy wiszącej nad stołem, przywodzący na myśl płomień świecy, w zupełności wystarczy by swobodnie jeść i pić, a przy tym nie wyprowadzi nas z poczucia błogości, jakiego doświadczamy siadając na tarasowym fotelu z widokiem na ciemniejący wieczorny ogród.

Lampy zewnętrzne na taras i do ogrodu znajdziecie: TU >>

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu