Lampa stojąca – jak ją wybrać [poradnik]
Lampa stojąca raczej nie bywa głównym źródłem światła. Zwykle pełni funkcję uzupełniającą, doświetlając pomieszczenie oświetlane lampą wiszącą. Odpowiednio ustawiona, pomoże stworzyć przytulną atmosferę i wygospodarować odrębną przestrzeń w wielofunkcyjnym pomieszczeniu.
Zwykło się przyjmować, że właściwym miejscem dla podłogowej stojącej lampy jest salon, w ostateczności sypialnia (wtedy, gdy koło łóżka nie ma stolika, na którym postawić można nocną lampkę). To prawda – stojące źródła światła idealnie pasują właśnie do tych typów pomieszczeń, aczkolwiek zasadę tę, jak i każdą inną we wnętrzarstwie, można nagiąć.
Lampa stojąca w salonie
Salon zwykle jest największym pokojem w mieszkaniu czy domu. Wymiary czynią go więc idealnym dla stojącej lampy, która jednak wymaga odrobiny przynajmniej „swojego miejsca” na podłodze i w przestrzeni. Lampę stojącą w salonie można wykorzystać na wiele sposobów – doświetlić nią sufit (gdy klosz lampy kieruje jej światło w górę), elementy ścienne (lampa z elementami giętymi), albo np. kanapę czy fotel, tworząc tym samym odseparowaną przestrzeń, idealną do czytania. W tym ostatnim przypadku pamiętać należy, że strumień świetlny powinien kierować się zza pleców czytającego na książkę czy gazetę.
Jeśli ma się więcej wolnego miejsca, warto pomyśleć o ustawieniu dwóch lamp symetrycznie po obu stronach telewizora. Wyposażając je w niezbyt mocne żarówki oraz rozpraszające światło klosze, zyskamy ciekawy i praktyczny efekt świetlny oraz zadbamy o to, by nasz wzrok nie męczył się podczas filmowych seansów.
Lampa stojąca w sypialni
Jak wspomniano na początku tego wpisu – lampy stojące sprawdzą się w sypialniach, w których po bokach łóżka brakuje nocnych stolików (czasem nie ma na nie miejsca, czasem gospodarze nie chcą zagracać przestrzeni szafeczkami). Sprawdzą się one idealnie jako źródła światła podczas leniwej lektury, odpowiednio dobrane, będą oświetlać pomieszczenie subtelniej niż lampa wisząca. Ciekawym pomysłem, wymagającym jednak odrobiny nadprogramowej przestrzeni jest skorzystanie z pomysłu „salonowego” – ustawienie w sypialni wygodnego fotela do czytania i relaksu, zza którego oparcia wystawać będzie ramię stojącej lampy…
Lampa stojąca w innych pomieszczeniach domu
Gdzie jeszcze można wykorzystać ten szczególny rodzaj oświetlenia? Wszędzie, gdzie mamy wolne miejsce! Jeśli domownicy preferują światło delikatne, rozproszone, warto pomyśleć o wykorzystaniu właśnie lamp stojących. Sprawdzą się one tam, gdzie nie biegną ciągi komunikacyjne, czyli np. w kącie przedpokoju, rogu pokoju dziecięcego (pochylająca się nad łóżkiem małego mieszkańca lampa stojąca zapewni mu ilość światła wystarczającą do zabawy, rysowania, albo przeglądania książeczek przed spaniem), w łazience. Lampa stojąca w łazience to ciekawe, klimatyczne rozwiązanie, które przypadnie szczególnie do gustu osobom lubiącym intymną atmosferę podczas kąpieli. Wybierając lampę do łazienki, pamiętać należy o tym, by była odporna na wilgoć – o to warto zapytać sprzedawcę.
Szeroki wybór lamp podłogowych znajdziecie w naszym e-sklepie >>