Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Lampka jako bohater filmowy? [historia pewnej kreskówki]

Poznajcie Luxo – lampkę biurkową, która za występ w animowanym, krótkometrażowym filmie realizowanym przez wytwórnię Pixar, dostała… Oskara. Naprawdę! Osobną nagrodę powinna otrzymać od przemysłu oświetleniowego. Za innowacyjność, ogólnoświatowy sukces i trwanie w niemal niezmienionej formie od lat trzydziestych XX wieku. Jednak po kolei:

W roku 1934 brytyjski inżynier i wynalazca George Carwardine opracował nowy rodzaj sprężyn samochodowych. Miały one pewną szczególną cechę, mianowicie nie odkształcały się po ustawieniu w wybranej pozycji. Wynalazca był z siebie dumny, ale coś nie dawało mu spokoju. Była to ciemność – w fabryce, gdzie pracował, panował wieczny mrok. Miał on fatalny wpływ na samopoczucie, oczy, ale także precyzję działania robotników i samego Carwardine’a. Ach, gdyby tak mieć pod ręką dodatkową lampkę, której strumień możnaby skierować dokładnie na ten fragment blatu, na którym się akurat wykonuje obliczenia, albo skręca śruby z nakładkami…

I tak, z wykorzystaniem nowo wynalezionych nieodkształcalnych sprężyn powstała biurkowa lampa przegubowa, na świecie znana jako Anglepoise Lamp. Dzięki systemowi sprężyn i zawiasów, jej klosz jest dowolnie ustawialny, a przy tym stabilny (nie opada, co dziś jest oczywiste, ale w latach trzydziestych…). Stosując w lampie mocną żarówkę, dostarcza się odpowiednio silnego strumienia światła. Dokładnie tak, jak marzył jej twórca! Dokładnie tak, jak do dziś życzą sobie użytkownicy lamp pokrewnych Anglepoise z całego świata. Różnią się one od siebie nieco szczegółami designu, jednak zasada konstrukcji pozostaje ta sama – przeguby i sprężyny.

Sława praktycznej lampki biurkowej rozlała się szeroko poza Zjednoczone Królestwo. Do USA trafiła ona w wersji nieco zmodyfikowanej pod nazwą Luxo L-1. Najpierw do sklepów z oświetleniem, a w latach osiemdziesiątych na filmowy ekran. Świeżo powstała wytwórnia filmów animowanych Pixar postanowiła uczynić ją bohaterką swej drugiej produkcji:

Obejrzyj film>>

„Luxo Jr” zdobył Oskara w roku 1986 dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego i zapoczątkował pasmo sukcesów kultowej dziś wytwórni Pixar. Doceniając „zasługi” małej lampki, studio uczyniło ją swoim symbolem.

A my polecamy tę wszechstronną, przyjazną lampkę do pracy. Oryginalnej Anglepoise w sprzedaży nie posiadamy, ale mamy jej identycznie działającą kuzynkę:

 BORGILLIO znajdziecie TUTAJ >>

 

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu