Blog

Nowości ze świata oświetlenia

Łazienka. Jak ją oświetlić?

Planując remont łazienki i dobierając do niej oświetlenie, należy pamiętać o funkcjonalności, bezpieczeństwie zastosowanych rozwiązań oraz oczywiście efekcie wizualnym, jaki chce się uzyskać. Rodzaj źródła i kolor światła mogą wiele zrobić dla łazienki, przemieniając nawet małe pomieszczenie w salon kąpielowy, albo nastrojowe SPA.

Myśląc nad doborem lamp, które powinny znaleźć się w toaletowej części mieszkania, uwzględnić należy przede wszystkim czynności, które wykonuje się w łazience. I choć kąpiel może nie wymagać asysty mocnego światła (o czym niżej), to sprzątanie, ręczne pranie, a już na pewno zabiegi związane z dbaniem o urodę – owszem. Dlatego po pierwsze, łazienkowe źródła światła powinny być funkcjonalne. Nawet więc w pomieszczeniach, które posiadają okno, zaplanować trzeba co najmniej światło górne (główne) oraz boczne.

Lampa w roli głównej

Wnętrze małej łazienki wystarczająco doświetli jedno górne źródło światła, większe pomieszczenie wymagać będzie kilku świetlnych punktów. Według norm, dla wnętrza o powierzchni 6 metrów kwadratowych wystarczy żarówka o mocy odpowiadającej 75W zamontowana w odpowiedniej lampie, np. sufitowym plafonie. Nowocześniejszym rozwiązaniem są punkty świetlne w chętnie wybieranym do kuchni i łazienek podwieszanym suficie. W tym przypadku, na 10 metrów kwadratowych sufitu, zaleca się montaż trzech, bądź czterech halogenów po 50W każdy.

Lustro w asyście

Łazienkowe lustro oraz znajdujący się zwykle pod nim blat z umywalką, pełnią często funkcję toaletki pani domu. To przed nim realizuje się drobne zabiegi kosmetyczne, to tu spogląda się w swoje odbicie podczas wykonywania makijażu. W związku z tym szczególnie ważne jest odpowiednie doświetlenie takiego lustra. W tym celu idealnie sprawdzą się kinkiety, najlepiej rozmieszczone symetrycznie po obu jego stronach i uruchamiane włącznikiem osobnym od tego, który steruje oświetleniem głównym. (Wskazówka – włącznik kinkietów dobrze jest umieścić wewnątrz pomieszczenia, najlepiej w okolicy lustra). Lampy boczne powinno się mocować mniej więcej na poziomie oczu (ok. 170 cm). Najlepiej wybrać takie, które dawać będą światło nierozproszone, dobrze doświetlające twarz i nie rzucające na nią dodatkowego cienia.

Przede wszystkim bezpieczeństwo…

Dobierając źródła swiatła do łazienki, pamiętać należy o tym, że nie każda oprawa sprawdzi się w wilgotnym, często wypełnionym parą pomieszczeniu. Te, które nie mają specjalnego przeznaczenia, mogą się pod wpływem kontaktu z wodą przebarwić, wypaczyć, ale także – porazić prądem! Dlatego do łazienki i toalety zaleca się wybrać lampy o odpowiednich oznaczeniach bezpieczeństwa. Prosząc o radę sprzedawcę w sklepie oświetleniowym, trzeba wspomnieć o tym, w jakiej odległości od kranu, czy prysznica montowane będzie swiatło – inne lampy przeznacza się do umieszczenia w bliskim sąsiedztwie kabiny, inne w miejscu, gdzie prawdopodobieństwo bezpośredniego kontaktu z wodą jest znikome.

… nastrój po drugie

Plafon lub halogenki plus kinkiety wokół lustra to niejedyne źródła światła, jakie mogą znaleźć się w łazience. Oczywiście, ze wzgledu na bezpieczeństwo, lepiej zrezygnować w tym pomieszczeniu z lamp stojących, czy lampki stołowej, ale kto powiedział, że w roli oświetlenia głownego nie sprawdzi się choćby kryształkowy żyrandol? Oczywiście odpowiednio zaizolowany, wspaniale komponuje się z nowoczesnym, biało-czarnym wnętrzem, albo łazienką urządzoną w stylu glamour. Z kolei punktowe, ledowe źródła światła, umieszczone we wnękach, szafkach, czy przy umywalce, dodadzą wnętrzu nieco tajemniczości i łagodności. Osobom lubiącym romantyczne kąpiele w pianie polecamy sposób tradycyjny – świece. Ich delikatny poblask zmieni zwykłą kąpiel w wannie w prawdziwą ucztę dla zmysłów!

Wielki wybór lamp przeznaczonych specjalnie do łazienki znajdziecie TUTAJ >>

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu