Blog

Nowości ze świata oświetlenia

W stylu loftu

Wnętrze surowe niczym hala fabryczna z przełomu wieków? Nie każdemu ten trend w urządzaniu domów będzie odpowiadał, choćby ze względu na swego rodzaju surowość. Jednak odpowiednio zaaranżowana, „industrialna” przestrzeń – paradoksalnie – może wręcz okazać się przytulna. Efekt miękkości uzyskuje się w niej między innymi dzięki dobrze dobranemu oświetleniu.

Wyróżniki stylu loftowego

Klasycznie, wnętrza nawiązujące do aranżacji industrialnej urządza się w przestrzeniach odzyskanych po starych fabrykach i innych budynkach, które dawniej służyły jako miejsca produkcji, czy np. magazyny, spichlerze etc. Są one często ceglane, wysokie, kamienne i drewniane cokoły oraz deski stropu pozostają odsłonięte, podobnie jak biegnące pod sufitem rury. Miewają duże okna przez które do środka dociera sporo światła, czasem jednak (jak w przypadku spichlerzy) otwory okienne są wąskie. W efekcie we wnętrzu bywa nie dość jasno. By nieco je rozświetlić, w stylu loftowym maluje się ściany na biało, tu i ówdzie pozostawiając surową cegłę. Rury, deski stropu, filary i wszelkie elementy nawiązujące do dawnego przeznaczenia przestrzeni powinny pozostać wyeksponowane, niepomalowane.

Loft w mieszkaniu

Nie każdy wielbiciel postindustrii dysponuje zdatną do zamieszkania fabryką. Loft można urządzić także w domu jednorodzinnym, kamienicy, a nawet nowym budownictwie, pod warunkiem, że spełnia ono pewne wymagania. Pierwszym jest wysokość stropów – musi przekraczać standardowe 2,5 metra. Wspaniale, jeśli pomieszczenie, któremu chcemy nadać fabryczny charakter ma okna ze szprosami (listwy dzielące skrzydło okienne na mniejsze fragmenty). Styl loftowy pasuje do dużych przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się więc we wnętrzu otwartym, np. takim, gdzie przedpokój, salon i kuchnia nie są rozdzielone ściankami i drzwiami. By uzyskać „efekt fabryczny”, podłogi powinno się pokryć przemysłowym parkietem, żywicą epoksydową lub odpowiednio zabezpieczoną betonową wylewką. Ściany najlepiej pozostawić białe, dobrze, by na jednej z nich pojawiły się cegły, czy beton. Wszelkiego rodzaju rury – eksponujemy. Pomieszczenie urządzamy meblami z sękatych desek, europalet, płyty pilśniowej, metalu, betonu. Dla kontrastu oraz uzyskania wrażenia przytulności, wnętrze w stylu loftowym uzupełnić można dodatkami w stylu glamour, miękkimi sofami, poduchami w intensywnych kolorach.

Oświetlenie loftu

Podstawowa zasada mówi: lampy we wnętrzu urządzonym w loftowym stylu nie powinny być nijakie. Mogą pasować do reszty wyposażenia kształtem, materiałem i kolorami nawiązując do industrii (czerń i miedź, metal i drewno, reflektory na trójnogu i nagie żarówki etc.), mogą też pozostawać do niego w kontrze. Tu świetnie sprawdzą się np. lampy „glamour” z kryształów, lampy z miękkimi abażurami itd. Ważne, by rzucały się w oczy.

Ostatnia, ale bardzo istotna uwaga – światło. To ono decyduje o tym, jak bardzo „industrialne”, a tym samym chłodne i nieprzytulne wrażenie sprawiać będzie loft. Chcąc utrzymać to odczucie, należy zastosować lampy led o zimnej barwie światła. By rozmyć kształty i uzyskać efekt miękkości, dobrze jest użyć lamp świecących światłem ciepłym. Jeśli dodatkowo umieści się je np. w miedzianej oprawie… przytulność gwarantowana!

Duży wybór oświetlenia w stylu loftowym znajdziecie w naszym e-sklepie, o TUTAJ >>

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu on-line

przejdź do sklepu